Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Listopad 23, 2014, 07:31:19
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: www.budenje.hr
Forum za razumijevanje hiperaktivnih sanjara i ADHD-a

+  My Community
|-+  Hiperaktivni sanjari i ADHD
| |-+  Priče - osobna iskustva
| | |-+  Kako savladati tablicu množenja?
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu. « natrag naprijed »
 Str: [1] Ispis
Autor Tema: Kako savladati tablicu množenja?  (Posjeta: 56907 )
Ribica
Gost
« : Veljača 11, 2009, 04:15:39 »

Moj sin (ADHD) pohađa VI. razred i još nije savladao tablicu množenja. Postoje li kakva pozitivna iskustva i savjet?
Pozdrav s mora!
Evidentirano
anamarija
Član

Zauvijek si odgovoran za svoju ružu

« Odgovor #1 : Veljača 12, 2009, 09:18:24 »

Ne znam što da kažem, jer mi u IV razredu još imamo ponekad problema oko množenja.  Neodlučan  Inače mu matematika ide odlično, jedan je od najboljih matematičara u razredu. Problem je jedino kada mu padne koncentracija, onda loše riješi kontrolni. Ima neki svoj način na koji računa koji nikome nije jasan  Š? Ja ga znam iz čista mira pitati koliko je npr. 6 puta 7, a i druge predmete znamo ponavljati kroz razgovor, koji često i on inicira (npr. jedan dan mi je objašnjavao strane svijeta).
Evidentirano

I nijedna odrasla osoba neće nikada razumjeti da je to toliko važno.
nicks
Administrator
Član junior

« Odgovor #2 : Veljača 12, 2009, 10:22:43 »

Najbitnije je da dijete nema strah od te velike tablice pune podataka jer ona kad se malo pojednostavi i nema toliko puno za naučiti napamet..

Najbolje je koncentrirati se svaki dan na jedan dio tablice i onda njega uvježbavati. Također mu možete na nakom velikom papiru na kojem je tablica pobojati one umnoške koje je savladao tako da vidi kako se ta tablica smanjuje.

I odmah možete prvi dan pobojati cijeli dio tablice od dijagonale prema dolje ili od dijagonale prema dolje jer se umnošci ponavljaju (jer npr 5*6 isto kao i 6*5).

Zatim zaključite kako već zna i koliko je broj*1
i sad možete pobojati i cijelu tu kolonu!

E sad si uzmite odmor jer ste već veliki dio tablice eliminirali!  Sirast

Neka se on osjeća dobro i uspješno, a za to vrijeme dok savladavate tu tablicu neka koristi za svakodnevno rješavanje zadataka "šalabahter", da se ne osjeća neuspješnim ako ne zna

Sljedeći korak je množenje s 10! Uvijek ga pitajte što primjećuje kako izgledaju ti umnošci..
I sad i tu kolonu možete pobojati tj. eliminirati!

Zatim dolazi množenje brojem 2. To je zbrajanje broja samim sobom. Uvježbavajte to i kad uvježbate eliminirajte i tu kolonu.

Kod množenja brojem 5 navedite ga na zaključak kako je broj*5 isto kao da broj množim s 10 i podijelim s 2.

Tu nemojte požurivati jer možda mu nije tako jednostavno u glavi podijeliti s 2 veće brojeve
npr kako bi dobio umnožak brojeva 5 * 7 računa 10 * 7 = 70 pa 70:2 = 35

Kad to uvježbate pobojajte i tu kolonu. Sad se već tablica poprilično smanjila

E sad kad slijede ti brojevi koji stvaraju probleme  Cerim se ja moram reci da nastavak slijedi (na poslu sam i gužva mi je, pa nemam baš vremena  Vezanih usana )

Inače, naravno, ne znam kako inače sin stoji s matematikom, pa je dosta teško ovako samo davati savjete, no kako sam radila u školi kao prof. matematike znam da je najbitnije da se osjeća dobro. (Inače, meni treba par trenutaka da smislim koliko je 7*8  Cerim se Cerim se )

« Zadnja izmjena: Prosinac 08, 2010, 11:36:20 nicks » Evidentirano
nicks
Administrator
Član junior

« Odgovor #3 : Veljača 13, 2009, 08:12:10 »

Evo dodatka:

Za množenje brojem 9 postoji trik s prstima: okrenete ruke tako da gledate dlanove, i ako tražite npr umnožak 7 * 9 savinete sedmi prst s lijeva i pogledate što vam je koji prsti su vam ostali ispruženi: prvih šest, onda onaj savinuti, pa tri ispružena. Rješenje je 63.
Morate to probati pa će biti jasnije  Sirast

Za ostale umnoške korisno je pri učenju crtati mrežu da dijete može vizualizirati što zapravo znači množenje. Npr nacrtajte mrežu s 3  horizontalne i 4 vertikalne linije. Pobojajte sva križanja i prebrojite ih : dobili ste umnožak 3*4 = 12

Ili koristite ako voli pjesmice neke izmišljane rime (možete i zajedno izmisliti), npr. (ovo sam sad na brzinu izmislila i nije nešto no dat će vam ideju  Cerim se )

U 7 i u 8 ujutro mi je prerano za jest
7 puta 8 je pedeset i šest!

A na internetu postoje i igrice za vježbanje tablice množenja npr na stranici http://www.multiplication.com/interactive_games.htm

U svakom slučaju, vidite koji je djetetov stil učenja i probajte kombinirati više metoda. (Najlošija je ona da sjedne i buba po redu 1*1=1, 1*2=2 i tako do kraja  Neodlučan )

« Zadnja izmjena: Prosinac 08, 2010, 11:37:00 nicks » Evidentirano
anamarija
Član

Zauvijek si odgovoran za svoju ružu

« Odgovor #4 : Veljača 13, 2009, 09:24:31 »

Nicks jako simpatično ovo množenje sa 9, odmah sam isprobala sve.  Sirast Ne samo za naše male hiperaktivce, nego za svu djecu trebalo bi primijeniti ovakve stvari. I ova ideja sa pjesmicama je super.  Sirast
Evidentirano

I nijedna odrasla osoba neće nikada razumjeti da je to toliko važno.
Ribica
Novi član
*

« Odgovor #5 : Veljača 13, 2009, 10:27:08 »

OVO JE PREKRASNO! Hvala od srca. Prvi pravi, koristan, praktičan i provediv savjet koji sam dobila i to za manje od 24 sata!
Tablica množenja i meni sada izgleda manje strašna! Na preporučenoj Internet stranici se također nalaze zgodni i upotrebljivi alati za učenje tablice množenja.

Inače, moj sin je u razumijevanju matematike prilično dobar, ali s vježbanjem zadataka ima problema - teško započinje domaći rad,  brzopleto rješava zadatke i puno i lako griješi u prepisivanju zadataka i računaju, treba mu jaaaaako puno vremena (jer mu pažnja odluta), pa lako i često odustaje. Često prepiše rezultat iz knjige (na zadnjim stranicama) i misli da je tako riješio problem. Ne razumije čemu služi vježbanje rješavanja zadataka.

Za vrijeme pisanja domaćeg rada ne voli da sjedim do njega kao donedavno - moram biti u blizini, ali izvan njegove sobe i s vremena na vrijeme kontrolirati i poticati ga na rad, te po njegovom zatjevu pružiti pojašnjenje zadatka ili njegovo rješavanje.

Još jednom hvala, a uvjerena sam da će ove upute zaista mnogima pomoći!
Pozdrav s mora!
Evidentirano
 Str: [1] Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!